Produkter
10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer
  • 10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer
  • 10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer

10kV epoxyharpiksstøbt tør-type transformer

Yulan Transformer fremstiller 10kV epoxyharpiksstøbte tørtypetransformere med kapaciteter fra 30 kVA til 2500 kVA; primære spændingsmuligheder omfatter 6 kV, 10 kV eller 35 kV, mens den sekundære udgangsspænding er 0,4 kV. Som producent og leverandør af transformatorer af tør type leverer Yulan skræddersyede løsninger til isolering, køling og kabinetkonfigurationer for at imødekomme strømdistributionsbehov på tværs af kommercielle, industrielle og infrastruktursektorer.

I strømfordelingssystemer er 10kV epoxyharpiksstøbte tør-type transformatorer ofte det foretrukne valg, når installationspladsen er begrænset, brandsikkerhedskravene er strenge, eller brugen af ​​oliebaserede medier skal undgås. Yulan Transformer fremstiller en serie, der spænder fra 30 kVA til 2500 kVA, med primære spændingsindgange på 6 kV, 10 kV eller 35 kV og en sekundær udgang på 0,4 kV. Vindingerne er fremstillet ved hjælp af en vakuumstøbeproces, med isoleringsklasser tilgængelige i B, F eller H; brugere kan vælge en beskyttende indkapsling baseret på stedets forhold.

 

Denne type udstyr findes almindeligvis i højhuse, kommercielle komplekser, lufthavne, jernbanetransitstationer, tunneler, kemiske anlæg og hjælpesystemer til atomkraftværker. Mens den åbne struktur er velegnet til dedikerede distributionsrum, anbefales kapslinger med IP20, IP23 eller højere klassificeringer til offentlige områder eller steder, der kræver højere beskyttelsesniveauer.


Design og fremstillings højdepunkter

Kernen er konstrueret af koldvalsede kornorienterede siliciumstålplader. Stabling udføres af fuldautomatisk udstyr, der sikrer, at gratdimensioner og lamineringsstablingsfaktoren forbliver inden for kontrollerede grænser. Sammenlignet med manuel stabling reducerer denne proces tomgangstab med 5% til 10% og forbedrer tomgangsstrøm og støjydelse.

Høj- og lavspændingsviklinger støbes i epoxyharpiks under vakuum og danner et integreret isoleringslag ved hærdning. Denne struktur tilbyder høj mekanisk styrke, hvilket gør det muligt for transformeren at modstå kortslutningselektromagnetiske kræfter. Derudover holdes partielle udledningsniveauer under 5 pC, hvilket hjælper med at mindske risikoen for ældning af isoleringen under langvarig drift.

Isoleringsklasser er direkte forbundet med temperaturstigning: Klasse B svarer til en gennemsnitlig temperaturstigning på 100°C, Klasse F til 120°C og Klasse H til 145°C. Udvælgelsen bør baseres på en omfattende vurdering af omgivelsestemperatur, belastningsprofiler og skabsventilationsforhold.


10kv Cast-Resin Dry-Type Power Transformer


Tekniske specifikationer

Punkt

Standarder

Executive Standard

IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA

Nominel kapacitet

30 kVA til 2500 kVA

Primær nominel spænding

6 kV, 10 kV, 35 kV (afhængig af model)

Sekundær mærkespænding

0,4 kV

Antal tryk

5 haner (udskiftning af hane)

Nominel frekvens

50 Hz / 60 Hz

Antal faser

Tre-faset

Vektor gruppe

Dyn11, Yyn0 osv.

Kortslutningsimpedans

4,0 % / 6,0 % (varierer efter kapacitet)

Isoleringsklasse

Klasse B, F eller H (valgfrit)

Afkølingsmetode

AN eller AF

Beskyttende kabinet

Valgfri; tilpasselig IP-klassificering


Reference for energieffektivitet og tab

Følgende data gælder for elektriske stålbåndskerner og overholder minimumskravene til energieffektivitet i GB 20052-2020. Belastningstab i tabellen er angivet baseret på Klasse F (120°C) isolering; værdierne for klasse B og klasse H afviger lidt.

 

Nominel kapacitet 

KVA 

Niveau 1

Niveau 2 

Niveau 3 

Kortslutningsimpedans % 

Elektrisk stålbånd

Elektrisk stålbånd

Elektrisk stålbånd 

Tab uden belastning 

W 

Belastningstab

W 

Tab uden belastning 

w 

Belastningstab 

W 

Tab uden belastning 

W 

Belastningstab 

W 

B 

(100℃) 

 F 

(120℃) 

H 

(145 ℃) 

B 

(100℃) 

F  

(120℃) 

 H 

(145 ℃) 

B 

(100℃) 

 F 

(120℃) 

H 

(145 ℃) 

30 

105 

605 

640 

685 

130 

605 

640 

685 

150 

670 

710 

760 

4.0 

50 

155 

845 

900 

965 

185 

845 

900 

965 

215 

940 

1000 

1070 

80 

210 

1160 

1240 

1330 

250 

1160 

1240 

1330 

295 

1290 

1380 

1480 

100 

230 

1330 

1415 

1520 

270 

1330 

1415 

1520 

320 

1480 

1570 

1690 

125 

270 

1565 

1665 

1780 

320 

1565 

1665 

1780 

375 

1740 

1850 

1980 

160 

310 

1800 

1915 

2050 

365 

1800 

1915 

2050 

430 

2000 

2130 

2280 

200 

360 

2135 

2275 

2440 

420 

2135 

2275 

2440 

495 

2370 

2530 

2710 

250 

415 

2330 

2485 

2665 

490 

2330 

2485 

2665 

575 

2590 

2760 

2960 

345 

510 

2945 

3125 

3355 

600 

2945 

3125 

3355 

705 

3270 

3470 

3730 

400 

570 

3375 

3590 

3850 

665 

3375 

3590 

3850 

785 

3750 

3990 

4280 

500 

670 

4130 

4390 

4705 

790 

4130 

4390 

4705 

930 

4890 

4880 

5230 

630 

775 

4975 

5290 

5660 

910 

4975 

5290 

5660 

1070 

5530 

5880 

6290 

630 

750 

5050 

5365 

5760 

885 

5050 

5365 

5760 

1040 

5610 

5960 

6400 

6,0 

800 

875 

5895 

6265 

6715 

1035 

5895 

6265 

6715 

1215 

6550 

6960 

7490 

1000 

1020 

6885 

7315 

7885 

1205 

6885 

7315 

7885 

1415 

7650 

8130 

8760 

1250 

1205 

8190 

8720 

9335 

1420 

8190 

8720 

9335 

16770 

9100 

9690 

10370 

1600 

1415 

9945 

10555 

11320 

1665 

9945 

1055 

11320 

1960 

11050 

11730 

12580 

2000 

1760 

12240 

13005 

14005 

2075 

12240 

13005 

14005 

2440 

13600 

14450 

15560 

2500 

2080 

14535 

15445 

16605 

2450 

14535 

15445 

16605 

2880 

16150 

17170 

18450

Bemærk: Belastningstab for klasse B er ca. 5 % til 8 % lavere end basislinjen, mens tabene for klasse H er ca. 6 % til 9 % højere. Endelige værdier er underlagt den tekniske aftale, der er angivet på ordretidspunktet.


10kv Cast-Resin Dry-Type Power Transformer


Produktion og test

Inden den forlader fabrikken, gennemgår hver enhed tests, herunder viklings-DC-modstand, spændingsforhold, isolationsmodstand, strøm-frekvens modstå spænding, induceret modstå spænding, tomgangstab, belastningstab, kortslutningsimpedans og delvis afladning. Delvis afladningstest udføres i overensstemmelse med GB/T 7354 eller IEC 60270, med målte værdier, der ikke overstiger 5 pC. Virksomheden har ISO 9001:2015, ISO 14001 og ISO 45001 certificeringer.


Valgvejledning

Q: Hvad er forskellen mellem åben-type og lukkede (indkapslede) tør-type transformere?

Åbne strukturer tilbyder overlegen varmeafledning og er velegnede til installation i dedikerede distributionsrum, hvor der ikke er risiko for direkte kontakt. Lukkede enheder giver en højere grad af beskyttelse, men kan begrænse ventilationen, hvilket potentielt kræver kapacitetsnedsættelse. Indkapslingsmaterialer og placeringen af ​​luftindtag/udtag bør bestemmes baseret på det specifikke miljø på stedet.

Q: Hvordan vælger jeg mellem klasse B og klasse F isolering?

Valget afhænger primært af omgivelsestemperatur og belastningsforhold. Klasse B er velegnet til applikationer med lavere temperaturer og stabile belastninger. Klasse F er standardvalget til de fleste indendørs distributionsrum. Klasse H anbefales til miljøer med høje omgivelsestemperaturer eller potentielle kortvarige overbelastninger, selvom dette medfører højere omkostninger og større dimensioner.

Q: Hvad er betydningen af ​​et partielt udledningsniveau under 5 pC for den faktiske drift?

Lav delvis udledning indikerer minimale luftbobler og urenheder i den støbte isolering, hvilket resulterer i en tæt isoleringsstruktur. Under langtidsdrift reducerer lav delvis afladning isoleringens ældning og sandsynligheden for pludselige fejl - en kritisk faktor for steder, der kræver høj strømforsyningskontinuitet.

Q: Kan enheden bruges direkte i et 60 Hz system?

Ingen; den magnetiske kernefluxtæthed og viklingsparametrene skal omdesignes til 60 Hz drift. 50 Hz enheder kan ikke bruges direkte. Hyppigheden skal angives på bestillingstidspunktet, og tab og temperaturstigning vil blive verificeret mod den angivne frekvens inden forsendelse.

Q: Hvordan skal kapslingsbeskyttelsesklassificeringen vælges?

En IP20-klassificering forhindrer indtrængning af fremmedlegemer større end 12 mm og er velegnet til almindelige indendørs installationer. IP23-klassificerede enheder giver beskyttelse mod drypvand, hvilket gør dem velegnede til steder, hvor eksponering for vanddråber er mulig. Klassificeringer på IP31 og derover er beregnet til miljøer med høje støvniveauer eller strengere driftskrav. Efter valg af et kabinet skal varmeafledning verificeres; om nødvendigt bør enhedens kapacitet øges, eller tvangsluftkøling tilføjes.


Installations- og betjeningsvejledning

Transformere af tør type skal installeres i velventilerede områder fri for ætsende gasser og ledende støv. Ved drift med et kabinet må luftindtag og -udløb ikke blokeres. Før enheden genstartes efter en længere nedlukning, anbefales det at kontrollere isolationsmodstanden og kontrollere, at ventilationssystemet fungerer korrekt. For installationer i områder med høj luftfugtighed eller kystnære områder kan der anvendes antirustbehandling på transformatorkernen og eksterne metalkomponenter.

Kontakt venligst Yulan Transformers salgs- eller tekniske afdeling for måltegninger, fundamentsinstallationsdiagrammer eller information om valg af kabinet.




Send forespørgsel
Kontaktoplysninger
Send specifikationer for kraft-, ovn- eller ensrettertransformere og få et tilpasset tilbud og prisliste direkte fra Yulan Transformer-fabrikken. Massebestillinger velkomne.
X
Vi bruger cookies til at tilbyde dig en bedre browsingoplevelse, analysere trafik på webstedet og tilpasse indhold. Ved at bruge denne side accepterer du vores brug af cookies. Privatlivspolitik
AfviseAcceptere