Produkter
35kV olie-nedsænket krafttransformer
  • 35kV olie-nedsænket krafttransformer35kV olie-nedsænket krafttransformer
  • 35kV olie-nedsænket krafttransformer35kV olie-nedsænket krafttransformer

35kV olie-nedsænket krafttransformer

Yulan Transformers 35 kV olie-nedsænkede krafttransformatorer er specielt designet til transformerstationer, industrielle kraftsystemer og nye energiapplikationer. Med et kapacitetsområde på 50–40.000 kVA og en primær spænding på 33–38,5 kV opfylder denne serie kundernes behov for indkøb, indkøb og tilpasning af pålidelige transformerløsninger.

Den 35 kv olie-nedsænkede krafttransformator er velegnet til regionale understationer, industrielle brugerstationer og nye energiopsamlings- og step-up-applikationer. Den har et primært spændingsområde på 33kV til 38,5kV, mens den sekundære spænding kan konfigureres mellem 0,4kV og 11kV for at opfylde specifikke systemkrav. Yulan Transformer fremstiller denne serie ved at udnytte produktions- og testkapaciteter etableret for 110kV-klasse udstyr; nøgleprocesser omfatter fuldautomatisk kernestabling, petroleumdampfasevakuumtørring og delvis udledningstest. Produkterne overholder relevante IEC-, GB-, ANSI/IEEE- og NEMA-standarder.


Tekniske specifikationer

Punkt

Parameter

Gældende standarder

IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA

Nominel kapacitet

50 kVA til 40.000 kVA

Primær nominel spænding

33 kV til 38,5 kV

Sekundær nominel spænding

0,4 kV til 11 kV

Tappeområde

5 til 9 positioner, uden kredsløb

Nominel frekvens

50 Hz eller 60 Hz

Fase

Tre-faset

Forbindelsessymbol

Dyn11, Yyn0, Yd11, YNd11 og andre

Kortslutningsimpedans

7 % / 8 % / 10 % efter kapacitetsområde

Kølemetode

ONAN eller ONAF

Tanktype

Klokke-type

Konservator

Udvidelsestype

 

35kv Oil-Immersed Power Transformer


Ansøgninger

Disse 35kv olie-nedsænkede krafttransformatorer er velegnede til hovedtransformere eller step-down transformere i 35kV transformatorstationer, industrielle brugertransformerstationer, kollektor- og step-up applikationer i nye energikraftværker og strømdistributionssystemer, der kræver et 35kV spændingsniveau. Til specielle miljøer - såsom områder med kraftig forurening, kystsaltspray eller høj luftfugtighed - kan det udvendige isoleringsdesign og tankens beskyttelsesklassificering justeres.


Effektivitetskarakterer og tabsdata

Tabellen nedenfor viser tomgang og belastningstab for almindelige mærker fra 3150 kVA og derover under tre effektivitetsgrader, i kW. Værdierne er baseret på koldvalset kornorienteret siliciumstål og batchtestresultater, og de overholder grænserne specificeret i GB 20052-2020.

 

Nominel kapacitet

KVA

Niveau 1

Niveau 2

Niveau 3

Kortslutningsimpedans

%

Tab uden belastning
W

Belastningstab

W

Tab uden belastning
W

Belastningstab

W

Tab uden belastning
W

Belastningstab

W

3150

1.7

20.7

2.0

20.7

2.4

21.9

7

4000

2.0

24.6

2.3

24.6

2.9

25.9

5000

2.4

28.2

2.8

28.2

3.5

29.7

6300

2.9

31.5

3.4

31.5

4.2

33.3

8

8000

4.0

34.6

4.7

34.6

5.8

36.5

10000

4.8

40.8

5.7

40.8

7.0

43.0

12500

5.5

48.4

6.5

48.4

8.0

51.1

16000

6.7

59.2

7.9

59.2

9.7

62.5

20000

7.9

71.6

9.4

71.6

11.5

75.5

25000

9.4

84.6

11.1

84.6

13.6

89.3

10

31500

11.1

100.8

13.1

100.8

16.2

106.4

Bemærk: Tabsdata for klassificeringer mellem 50 kVA og 2500 kVA er tilgængelige efter anmodning. Belastningstabstal er referenceværdier baseret på standard vektorgrupper; specifikke værdier er underlagt den tekniske aftale.

 

35kv Oil-Immersed Power Transformer


Nøgledesign og fremstillingsdetaljer

Kerne og viklinger

Kernen anvender koldvalsede, kornorienterede siliciumstålplader med høj permeabilitet. Laminering udføres ved hjælp af fuldautomatisk udstyr, hvor grater og lamineringsfaktoren holdes inden for stabile grænser. Vindinger har en skive-type struktur; høj- og lavspændingsviklinger er konfigureret med støbte isoleringskomponenter, der er skræddersyet til deres respektive isolationsklasser, hvilket sikrer, at den samlede mekaniske styrke opfylder kravene til kortslutningsmodstand.

Aktiv del isolering

Efter montering gennemgår den aktive del en petroleumsdampfase vakuumtørringsproces for at fjerne fugt og gasser fra isoleringskomponenterne. Tørreprocessen følger forudindstillede temperatur- og vakuumkurver, hvilket hjælper med at minimere partielle udledningsniveauer og forlænge isoleringens levetid.

Tank og tætning

Tanken har en klokkestruktur, der letter løft og inspektion af den aktive del. Tætningsflanger anvender et rilledesign, olieaftapningsventilen er lavet af messing, og radiatorforbindelser er udstyret med vakuumsommerfugleventiler. Disse foranstaltninger er implementeret for at reducere risikoen for lækage under drift.

Kontrol af støj og delvis udledning

Støjniveauer under selvkølende forhold kontrolleres under 60 dB, og fabrikstestværdier for delvis afladning overstiger ikke 100 pC. Faktiske værdier afhænger af kapacitet, kølemetode og installationsmiljø og kan specificeres i kontrakten.

Overfladebehandling

Tanken og de udvendige strukturelle komponenter underkastes skubblæsning for rustfjernelse efterfulgt af pulverlakering. Belægningen giver overlegen ensartethed og vedhæftning sammenlignet med traditionelle flydende malinger og giver god udendørs vejrbestandighed.

Kvalitetssikring og fabrikstest

Virksomheden har ISO 9001:2015, ISO 14001 og ISO 45001 certificeringer. Hver enhed gennemgår rutinetest, før den forlader fabrikken, inklusive viklings-DC-modstand, spændingsforhold, isolationsmodstand, strøm-frekvensmodstandsspænding, induceret modstå spænding, tomgangstab, belastningstab, kortslutningsimpedans og isolerende olietest. Typetest og specialtest kan udføres i henhold til kundekrav eller gældende standarder.


FAQ

 

Q: Kan den sekundære spænding være 11 kV?

Ja. Sekundære spændinger kan designes inden for området 0,4 kV til 11 kV, selvom viklingsstruktur, isoleringsafstande og tankdimensioner vil blive justeret i overensstemmelse hermed. Specifikke spændings- og vektorgruppekrav skal angives ved bestilling.

Sp: Er der kun tre kortslutningsimpedansindstillinger: 7%, 8% og 10%?

Tabellen viser standardimpedansværdierne for de tilsvarende kapacitetsområder. Hvis systemet har specifikke impedanskrav, kan disse evalueres og justeres under designfasen, selvom sådanne ændringer kan påvirke tab og fysiske dimensioner.

Spørgsmål: Er der en on-load tap-skiftende version tilgængelig?

Ja. Standardkonfigurationen for denne serie er udtagsskiftende; hvis det er nødvendigt at skifte belastning, skal en trinkobler installeres og tankstrukturen ændres, hvilket vil forlænge leveringstiden.

Sp: Under hvilke forhold måles støjniveauet på under 60 dB?

Dette tal gælder for standardmåleafstande under selvkølende forhold ved nominel spænding og frekvens, typisk i overensstemmelse med GB/T 1094.10 eller IEC 60076-10. Faktiske støjniveauer på stedet påvirkes af faktorer som installationsmetode og vægrefleksioner.

Spørgsmål: Er denne serie velegnet til højhøjdeområder?

Ja. Udvendige isoleringsafstande og varmeafledningsspecifikationer kan justeres baseret på højde; parametre som installationsstedets højde og omgivelsestemperatur skal oplyses ved bestilling.



Send forespørgsel
Kontaktoplysninger
Send specifikationer for kraft-, ovn- eller ensrettertransformere og få et tilpasset tilbud og prisliste direkte fra Yulan Transformer-fabrikken. Massebestillinger velkomne.
X
Vi bruger cookies til at tilbyde dig en bedre browsingoplevelse, analysere trafik på webstedet og tilpasse indhold. Ved at bruge denne side accepterer du vores brug af cookies. Privatlivspolitik
AfviseAcceptere