Den 10 kV Oil-Immersed Distribution Transformer er en kerneproduktserie, der tilbydes af Yulan Transformer til distributionsnetværk i byer og på landet. Den dækker et kapacitetsområde på 30kVA til 2500kVA med primære spændinger på 6kV, 10kV eller 35kV og en sekundær udgang på 0,4kV. Denne serie har et afbalanceret design, der optimerer energieffektivitet, støjkontrol og kortslutningsmodstandsevne. Fremstilling og test udnytter virksomhedens ekspertise inden for transformatorteknik, som er akkumuleret siden 1999, og dets 110kV-klasse produktionsfaciliteter, der inkorporerer nøgleprocesser såsom fuldautomatisk kernestabling, dampfase vakuumtørring og delvis afladningstest.
Denne serie er designet til 10 kV distributionsnetværk, der tjener som det primære nedtrappingsudstyr for enden af krafttransmissionslinjen til at levere 0,4 kV lavspændingsstrøm til industri-, erhvervs- og boligbelastninger. Designet afbalancerer energieffektivitet, støjniveauer, kortslutningsmodstandsevne og langsigtet driftssikkerhed, fuldt ud i overensstemmelse med relevante IEC-, GB-, ANSI/IEEE- og NEMA-standarder.
|
Punkt |
Parameter |
|
Gældende standarder |
IEC, GB, ANSI/IEEE, NEMA |
|
Nominel kapacitet |
30 kVA til 2500 kVA |
|
Primær nominel spænding |
6 kV, 10 kV eller 35 kV afhængig af model |
|
Sekundær nominel spænding |
0,4 kV |
|
Tappeområde |
5 positioner, uden kredsløb |
|
Nominel frekvens |
50 Hz eller 60 Hz |
|
Fase |
Tre-faset |
|
Forbindelsessymbol |
Dyn11, Yzn11, Yyn0 og andre |
|
Kortslutningsimpedans |
4,0 % / 4,5 % / 5,0 % efter kapacitetsområde |
|
Kølemetode |
ONAN (olie naturlig luft naturlig) |
|
Isoleringsklasse |
Klasse A (olie-nedsænket) |
|
Spændingsregulering |
Udskiftning af vandhane |
Tabellen nedenfor viser tomgangs- og belastningstab for forskellige kapacitetsklassificeringer på tværs af forskellige energieffektivitetsniveauer. Dataene er baseret på batch-testresultater med koldvalsede kornorienterede siliciumstålplader og en fuldautomatisk lamineringsproces, der overholder grænsekravene i GB 20052-2020.
|
Nominel kapacitet |
1. klasse |
Karakter 2 |
Karakter 3 |
Kortslutningsimpedans % |
||||||
|
Elektrisk stålbånd |
Elektrisk stålbånd |
Elektrisk stålbånd |
||||||||
|
Tab uden belastning W |
Belastningstab |
Tab uden belastning W |
Belastningstab |
Tab uden belastning
W |
Belastningstab |
|||||
|
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
Dyn11/Yzn11 |
Yyn0 |
|||||
|
30 |
65 |
455 |
430 |
70 |
505 |
480 |
80 |
630 |
600 |
4.0 |
|
50 |
80 |
655 |
625 |
90 |
730 |
695 |
100 |
910 |
870 |
|
|
63 |
90 |
785 |
745 |
100 |
870 |
830 |
110 |
1090 |
1040 |
|
|
80 |
105 |
945 |
900 |
115 |
1050 |
1000 |
130 |
1310 |
1250 |
|
|
100 |
120 |
1140 |
1080 |
135 |
1265 |
1200 |
150 |
1580 |
1500 |
|
|
125 |
135 |
1360 |
1295 |
150 |
1510 |
1440 |
170 |
1890 |
1800 |
|
|
160 |
160 |
1665 |
1585 |
180 |
1850 |
1760 |
200 |
2310 |
2200 |
|
|
200 |
190 |
1970 |
1870 |
215 |
2185 |
2080 |
240 |
2730 |
2600 |
|
|
250 |
230 |
2300 |
2195 |
260 |
2560 |
2440 |
290 |
3200 |
3050 |
|
|
345 |
270 |
2760 |
2630 |
305 |
3065 |
2920 |
340 |
3830 |
3650 |
|
|
400 |
330 |
3250 |
3095 |
370 |
3615 |
3440 |
410 |
4520 |
4300 |
|
|
500 |
385 |
3900 |
3710 |
430 |
4330 |
4120 |
480 |
5410 |
5150 |
|
|
630 |
460 |
4460 |
510 |
4960 |
570 |
6200 |
4.5 |
|||
|
800 |
560 |
5400 |
630 |
6000 |
700 |
7500 |
||||
|
1000 |
665 |
7415 |
845 |
8240 |
830 |
10300 |
||||
|
1250 |
780 |
8640 |
870 |
9600 |
970 |
12000 |
||||
|
1600 |
940 |
10440 |
1050 |
11600 |
1170 |
14500 |
||||
|
2000 |
1085 |
13180 |
1225 |
14640 |
1360 |
18300 |
5.0 |
|||
|
2500 |
1280 |
13360 |
1440 |
14840 |
1600 |
21200 |
||||
Bemærk: Belastningstabene anført i tabellen gælder for Dyn11/Yzn11 vektorgrupper; belastningstab for Yyn0 vektorgrupper afviger lidt. Se venligst den tekniske aftale, der er knyttet til ordren, for specifikke detaljer.
Konstrueret ved hjælp af højpermeabilitet, koldvalsede kornorienterede siliciumstålplader, samlet via en fuldautomatisk robotstablemaskine. Skæregrater er strengt kontrolleret, og stablingsfaktoren forbliver stabil; sammenlignet med traditionel manuel stabling reduceres tomgangstab med 5% – 10%, med samtidige reduktioner i tomgangsstrøm og støjniveauer.
Lavspændingsviklinger er viklet ved hjælp af kobberfolie, mens højspændingsviklinger dannes ved hjælp af klæbemiddelbelagt papir (bundet og hærdet under varme og tryk). Begge strukturer tilbyder høj mekanisk styrke, hvilket gør dem i stand til at modstå gentagne elektromagnetiske kortslutningskræfter og forbedrer kortslutningsmodstandsevnen.
Efter montering gennemgår den aktive del behandling i et petroleumsdampfase-vakuumtørresystem for at fjerne fugt og gasser fra isoleringsmaterialerne og derved forbedre isoleringsydelsen og levetiden. Tørreprocessen er computerstyret, med temperatur- og vakuumniveauer reguleret efter forudindstillede kurver.
Tanken og de udvendige strukturelle komponenter underkastes skubblæsning for rustfjernelse, efterfulgt af elektrostatisk pulverlakering. Belægningen giver overlegen vedhæftning og ensartethed sammenlignet med traditionel flydende maling, hvilket giver effektiv vejrbestandighed og korrosionsbeskyttelse.
Virksomheden har ISO 9001:2015, ISO 14001 og ISO 45001 ledelsessystemcertificeringer. Inden de forlader fabrikken, gennemgår alle produkter i denne serie rutinetests i overensstemmelse med nationale standarder og interne specifikationer, herunder viklings DC-modstand, spændingsforhold, isolationsmodstand, strøm-frekvensmodstandsspænding, induceret modstå spænding, tomgangstab, belastningstab og kortslutningsimpedans. Typetests og specialtests kan udføres i kvalificerede laboratorier baseret på kundekrav eller standardspecifikationer.
Ja. Designet giver mulighed for justeringer af kernemagnetisk fluxtæthed og viklingsdrejninger, så de passer til enten 50Hz eller 60Hz frekvenser; verifikation af tab og temperaturstigning udføres med den tilsvarende frekvens før levering.
Dyn11 er velegnet til applikationer med betydelige ubalancerede belastninger; den har lav nul-sekvens impedans og giver mulighed for cirkulation af tredje-harmoniske strømme. Yyn0 har en enklere struktur og bruges almindeligvis i distributionssystemer med relativt afbalancerede trefasede belastninger. Hvis begge tilslutningstyper er påkrævet, bedes du angive dette ved bestilling, da lavspændingsviklingen er forskellig mellem dem.
Typisk gælder 4,0 % for klassificeringer fra 30 kVA til 500 kVA; 4,5 % til 630 kVA – 1600 kVA; og 5,0 % til 2000 kVA – 2500 kVA. Se venligst den tekniske parametertabel i kontrakten for specifikke værdier.
Ja. "Niveau 1"-klassificeringen i tabellen opfylder de højere energieffektivitetskrav specificeret i GB 20052-2020. Hvis en bruger kræver endnu lavere tab - såsom gennem brug af amorfe legeringskerner eller andre specielle designs - kan disse vurderes som specialprojekter.
Ja. Kernestrukturen og isoleringsdesignet i denne serie kan rumme primære spændinger fra 10 kV til 35 kV; dog skal hovedisoleringsafstande og indvendige montagemål genberegnes, hvilket kan forlænge leveringstiden.
Disse 10 kV olie-nedsænkede stablet-kerne distributionstransformatorer er velegnede til scenarier som by- og landnetopgraderinger, strømdistribution til industri- og minevirksomheder, kommercielle bygninger og step-up eller step-down applikationer i ny energiproduktion. For installationer i store højder, høj luftfugtighed eller stærkt forurenede områder kan eksterne isoleringsafstande og tankbeskyttelsesklassificeringer justeres for at opfylde specifikke driftsmiljøkrav.
Kontakt venligst Yulan Transformers salgs- eller tekniske afdeling for at få måltegninger, vægtspecifikationer og installationsfundamenttegninger for specifikke modeller
Adresse
nr. 20, Bai'e Road, Hecun Town, Jiangshan City, Zhejiang-provinsen, KINA
Tlf