Yulan Transformer (Jiangshan Yulan Transformer Co., Ltd.) leverer 66 kV olienedsænkede trefasede to-vindede krafttransformatorer, 630–63.000 kVA, med trinkoblere uden for kredsløbet eller on-load. Brugerdefineret spænding, vektorgruppe og kølemuligheder tilgængelige. Anmod om et tilbud eller afgiv en ordre.
Jiangshan Yulan Transformer Co., Ltd. har fremstillet olienedsænkede krafttransformatorer siden 1999. Den 66 kv olienedsænkede trefasede to-vindede krafttransformator er bygget til regionale understationer, forsyningsnetværk og industrielle kraftsystemer, hvor der kræves en enkelt sekundær spænding. Standardsortimentet dækker nominelle kapaciteter fra 630 kVA til 63.000 kVA, med enten off-circuit tap skift eller on-load tap skift på højspændingssiden. Design, fremstilling og rutinetest følger IEC 60076 og GB 1094, og fabrikken har ISO 9001:2015, ISO 14001 og ISO 45001:2018 certificeringer.
Design og konstruktion
Kernen anvender koldvalsede, kornorienterede siliciumstållamineringer med trinoverlappende samlinger, hvilket reducerer tomgangstab og magnetiseringsstrøm sammenlignet med konventionelle butt-lapkerner. Vindingerne er lavet af kobberleder, med papir- eller emaljeisolering valgt i henhold til spændingsklasse og strømværdi. Højspændingsviklingen er placeret uden for lavspændingsviklingen for at forbedre impedanskontrol og kortslutningsstyrke. Kerne- og viklingssamlinger er fastspændt for at modstå mekaniske kræfter under eksterne kortslutninger.
The tank is welded steel, designed for oil filling under vacuum and for transport lifting. Strømudtagskoblere er normalt specificeret med ±5 % eller ±2×2,5 % udtagsområde, mens on-load trinkoblere typisk bruger ±8×1,25 % på højspændingsviklingen. En konservator med silicagel-udluftning, Buchholz-relæ, magnetisk oliestandsmåler, viklingstemperaturindikator og trykaflastningsanordning leveres som standard på denne transformatorklasse.
Tekniske parametre
Værdierne nedenfor er baseret på 11-type tabsniveauer. De 10-type tomgangstabsværdier er også tilgængelige og vises sammen med de 11-type værdier til reference. Lasttabsværdier er fælles for begge tabsniveauer. Endelige parametre er bekræftet i den tekniske aftale.
Off-Circuit Tap Changer
Nominel kapacitet (kVA)
HV (kV)
LV (kV)
Vektor gruppe
Tab uden belastning 10/11 (kW)
Lasttab (kW)
Strøm uden belastning (%)
Impedans (%)
630
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
1,5 / 1,3
7.1
1.40
8
800
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
1,7 / 1,6
8.6
1.35
8
1000
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
2,0 / 1,8
9.9
1.30
8
1250
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
2,4 / 2,2
12.0
1.30
8
1600
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
2,8 / 2,6
14.1
1.25
8
2000
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
3,3 / 3,0
16.7
1.20
8
2500
63±5 %, 66±5 %, 69±5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
Yd11
3,9 / 3,6
19.7
1.10
8
3150
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
4,6 / 4,3
23.1
1.05
9
4000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
5,5 / 5,0
27.4
1.00
9
5000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
6,5 / 6,0
30.9
0.85
9
6300
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
8,4 / 7,7
34.3
0.75
9
8000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
10,2 / 9,3
40.7
0.75
9
10000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
12,0 / 11,0
48.0
0.70
9
12500
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
14,2 / 13,0
57.0
0.70
9
16000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
17,1 / 15,7
70.0
0.65
9
20000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
20.0 / 18.3
84.9
0.65
9
25000
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
23,6 / 21,7
100.3
0.60
9
31500
63±2×2,5 %, 66±2×2,5 %, 69±2×2,5 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
28,0 / 25,7
120.9
0.53
9
On-Load Tap Changer
Nominel kapacitet (kVA)
HV (kV)
LV (kV)
Vektor gruppe
Tab uden belastning 10/11 (kW)
Lasttab (kW)
Strøm uden belastning (%)
Impedans (%)
6300
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
9,1 / 8,3
34.3
0.75
9
8000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
10,9 / 10,0
40.7
0.75
9
10000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
12,9 / 11,8
48.0
0.70
9
12500
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
15,3 / 14,0
57.0
0.70
9
16000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
18.4 / 16.8
70.0
0.65
9
20000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
21,8 / 20,0
84.9
0.65
9
25000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
25,8 / 23,7
100.3
0.60
9
31500
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
30,6 / 28,1
120.9
0.53
9
40000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
36,6 / 33,6
141.8
0.53
9
50000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
43,3 / 39,7
175.7
0.50
9
63000
63±8×1,25 %, 66±8×1,25 %, 69±8×1,25 %
6,3 / 6,6 / 10,5 / 11
YNd11
51,1 / 46,8
211.7
0.45
9
Kølemetode, tappeområde, vektorgruppe og sekundærspænding kan justeres i henhold til projektets krav. Dimensioner, vægte og endelige tabsværdier er bekræftet i fabriksdokumentationen.
Kvalitetssikring og test
Hver 66 kv olienedsænket trefaset to-vindet krafttransformator udsættes for rutinetest før afsendelse: viklingsmodstand, spændingsforhold og vektorgruppe, isolationsmodstand, dielektrisk tab, separat kildespændingsmodstand, induceret overspænding, tab og strøm uden belastning, belastningstab og kortslutningsimpedans. Typetest og specialtest, herunder lynimpuls, temperaturstigning og støjmåling, kan arrangeres, når det er specificeret.
Yulan Transformer opretholder kvalitetsstyringscertificering til ISO 9001:2015, miljøstyring til ISO 14001 og arbejdsmiljøledelse til ISO 45001:2018. Materialecertifikater, viklingsinspektionsjournaler, kernetabsdata, tanksvejserapporter og endelige rutinetestresultater gemmes i en sporbar produktionsfil for hver transformer.
Ofte stillede spørgsmål
Kan lavspændingssiden forsynes med en anden spænding end 6,3, 6,6, 10,5 eller 11 kV?
Ja. Lavspændingsviklingen kan designes til andre standard- eller ikke-standardspændinger inden for transformatorens isolationsklasse. Den påkrævede sekundære spænding skal angives under specifikationsfasen.
Hvad er forskellen mellem udskiftning af kredsløb og on-load vandhane?
Off-circuit tap changing requires the transformer to be de-energized before the tap position is changed. On-load tap ændring muliggør spændingsjustering, mens transformeren bærer belastning, og leveres normalt med et motordrev og fjernbetjeningsinterface til 66 kV applikationer.
Har transformatoren brug for en konservator og silicageludluftning?
For 66 kV effekttransformatorer vist ovenfor er en konservator med silicagel-udluftning standard. Udluftningsventilen bør inspiceres med jævne mellemrum, og udskiftning af silicagel afhænger af stedets fugtighed og driftsforhold.
Can Yulan Transformer provide installation supervision?
Ja. Site supervision, oliebehandlingsvejledning og idriftsættelsessupport kan indgå i leveringskontrakten eller bestilles som en separat servicevare.
Send specifikationer for kraft-, ovn- eller ensrettertransformere og få et tilpasset tilbud og prisliste direkte fra Yulan Transformer-fabrikken. Massebestillinger velkomne.
Vi bruger cookies til at tilbyde dig en bedre browsingoplevelse, analysere trafik på webstedet og tilpasse indhold. Ved at bruge denne side accepterer du vores brug af cookies. Privatlivspolitik